Zdjęcie główne

Praca w charakterze opiekunki

Na czym polega, więcej informacji...

Tytuł artykułu Według prowadzonych statystyk w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę już blisko trzy miliony osób. Wybór, a często również konieczność szukania zajęcia poza granicami Polski dotyka zatem coraz więcej osób, które opuszczają nasz kraj w celu znalezienia lepiej płatnej pracy oraz polepszenia warunków życiowych dla siebie i rodziny.

Postęp nauki m.in. w medycynie, spowodował że obecnie przeciętna długość życia człowieka jest coraz większa. Niestety na świecie zaobserwowano także zmniejszający się przyrost naturalny. Wpływa to na fakt, ze po zakończeniu swojej kariery zawodowej, wiele osób dożywa bardzo sędziwego wieku. Bywa jednak, że starsze osoby, dotknięte przez choroby wieku starczego nie są w stanie sami o siebie zadbać. Ich dzieci i wnuki ajczęściej nie mają czasu. Sami są pochłonięci pracą i innymi obowiązkami. W krajach o wysokim poziomie gospodarki i poziomie życia, wiele rodzin korzysta z usług opiekunek, które są zatrudniane przez wyspecjalizowane agencje pracy. Doskonałą opinią cieszą się tam opiekunki z Polski. Stąd też, wiele naszych rodaczek zatrudniona jest w krajach Europy zachodniej m.in. w Niemczech, Włoszech oraz w Anglii.

Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwym zajęciem. Mało tego, bywa ona czasami bardzo żmudna i wymagająca. Potrafi także wzbudzić w człowieku wiele silnych emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Pamiętajmy, że osoby starsze, często schorowane, cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają im funkcjonowanie. Częstokroć są to choroby na tle neurologicznym. Problemy z pamięcią, wielokrotnie powtarzane te same pytania do opiekunki potrafią być męczące. Mało tego! Starsza, schorowana osoba potrafi niekiedy bez powodu zachowywać się bardzo antypatycznie. Dlatego wielkim i nieodzownym atutem opiekunek jest ich cierpliwość oraz chęć do wykonywania tego zawodu, co bywa nazywane "powołaniem".

Często jest tak, że poszukiwanie pracy zarobkowej za granicą jest determinowane przez ciężką sytuacją finansową lub brakiem możliwości znalezienia zatrudnienia w kraju. Dotyczy to przede wszystkim kobiet , które ukończyły już pięćdziesiąt lat. To właśnie one stanowią sporą grupę osób podejmujących pracę za granicą w charakterze opiekunki nad osobami starszymi. W ostatnich latach zaobserwowano pewien trend, mówiący o tym, że na wyjazd jako opiekunka decydują się także znacznie młodsze kobiety. Kierują się one różnymi przesłankami. Wiele spośród tych kobiet wyjeżdża jedynie w celach zarobkowych. Są i takie, które traktują wyjazd jako swoiste wyzwanie i chęć zmierzenia się z nową sytuacją życiową.

Poszukując pracy za granicą w charakterze opiekunki osób starszych należy zdać sobie również sprawę, że znajomość języka obowiązującego w kraju docelowym nie jest tylko wymysłem osób rekrutujących potencjalne kandydatki do pracy. Jest to na tyle ważny wymóg, iż niektóre agencje pracy pomagają przyszłym pracownikom doskonalić znajomości języków obcych jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicą.