Zdjęcie główne

Praca Niemcy

W poszukiwaniu zatrudnienia za granicą

Tytuł artykułu Bez wątpienia całodobowa opieka domowa zyskuje coraz większą popularność u naszych zachodnich sąsiadów.
Wynika to m.in. z faktu, iż domy opieki w Niemczech nie mają dobrej opinii, a także dlatego, że koszt miesięcznego pobytu pacjenta stanowi to często aż kilka tysięcy euro. Również jakość oferowanych w nich usług nie stoi na najwyższym poziomie, o czym świadczą raporty, które są przedstawiane przez na podstawie zgromadzonych uprzednio informacji. W Niemczech już kilka spraw dot. nieprofesjonalnego podejścia do wykonywanych obowiązków, ujrzało światło dzienne. Bywało, że pacjenci, z których nadmiarem nie radził sobie personel, byli przywiązywani do łóżek na wiele godzin. Media podawały szokujące informacje, że większość pacjentów jest niedożywiona, zaś liczne reklamy głoszące, że placówka zapewnia całodobową opiekę medyczną, często po prostu mijają się z prawdą.

Opublikowanie tego typu raportów zawsze wywoływało medialne burze, poruszające opinię publiczną, a nawet polityków. Często usługi świadczone w instytucjach społecznych pozostawiają wiele do życzenia - to fakt oczywisty i niezaprzeczalny. Stanowi to spory problem tychże placówek oraz osób w nich przebywających. Niepokojące jest przede wszystkim to, że pomimo przeprowadzanych kontroli, stan usług nadal znajduje się na poziomie nie do przyjęcia, a nawet pogarsza się. Zaniedbani pensjonariusze tracą chęci i radość do życia. Zostają zmuszeni do przebywanie w niegodnych warunkach. A warto wspomnieć, że z takiej opieki korzysta około sześćset tysięcy osób na terenie samych tylko Niemiec. Włączając w to fakt, że z roku na rok przybywa osób starszych wymagających stałej opieki, przyszłość nie rysuje się w korzystnych barwach.

Młodzi ludzie mają zatem spory dylemat co do wybrania opieki dla swoich schorowanych dziadków, ojców, czy opiekunów. Nie wiedzą czy zdecydować się na dom starców, czy może lepiej zorganizować dla nich opiekę domową? Przed takimi problemami staje wiele osób. Należy pamiętać, że dla nich liczy się aby ich najbliżsi poprzez swoją, niedołężność nie czuli się odizolowani, zaniedbani, czy wręcz niepotrzebni. Alternatywą dla nich jest wybór opieki stacjonarnej świadczonej w domu pacjenta, zaś dla obywateli Polski stanowi możliwość podjęcia pracy w Niemczech.

Zatrudniona opiekunka oczywiście musi być do tego odpowiednio przeszkolona, właściwie przygotowana, konieczna jest też znajomość języka niemieckiego. Opiekunka musi też posiadać wymagane kwalifikacje, ukończony kurs opieki nad starszymi osobami oraz dobrze jest gdy posiada wcześniejsze doświadczenie w podobnej pracy. W celu podjęcia pracy w Niemczech najlepszym wyjściem wydaje się być skorzystanie agencji pośrednictwa, z których korzysta wiele rodzin z Niemiec. Pracujące na takich etatach Polki są postrzegane jako bardzo dobre i rzetelne opiekunki.

Czy zatem Niemcy to kraj, w którym mogłabyś podjąć pracę? Jeżeli znasz język niemiecki i uważasz, że opieka nad osoba starszą to zajęcie dla Ciebie, być może warto rozważyć oferty licznych agencji pośrednictwa pracy w zakresie organizacji zatrudniania na terytorium Niemiec.